[Pilot-testing and log data focused evaluation of a smartwatch-based telecare system developed for older adults and their caregivers]

Orv Hetil. 2024 Dec 15;165(50):1985-1996. doi: 10.1556/650.2024.33179. Print 2024 Dec 15.
[Article in Hungarian]

Abstract

Bevezetés: A fejlett társadalmakban az idős emberek növekvő arányával emelkedik a hozzátartozók, a szociális ellátó- és az egészségügyi rendszerek terheltsége. Jogos elvárás, hogy ameddig biztonságosan kivitelezhető, addig az idősek saját otthonukban, megszokott lakóhelyükön és élettevékenységeik közben kapjanak gondozási segítséget. A szerzők egy nemzetközi projekt keretében idős emberek és gondozóik számára fejlesztett távgondozó rendszer (környezetérzékelők, okosóra-célapplikáció, webalapú felhőszolgáltatás) terepvizsgálatát végezték. Célkitűzés: Kutatásunkban azt vizsgáltuk, hogy az idősek és gondozóik milyen mértékben tudják életvezetésük részévé tenni a távgondozó rendszer szolgáltatásait, továbbá a digitális naplóadatok mennyire támasztják alá a jólléti és használhatósági kérdőívek eredményeit. Módszer: 65. életévüket betöltött, egyedül élő idősek (gondozottak) otthonába és gondozóik okoseszközére telepítettük a távgondozó rendszert 21 napra. A terepvizsgálat alatt háromszor kérdőíves felmérés, illetve a digitális naplóadatok folyamatos rögzítése történt. Eredmények: 25 gondozott, 25 gondozó és egy gondozásszervező teljesítette a terepvizsgálatot. A kérdőíves felmérés szerint nagyobb biztonságérzetről számoltak be. A 76 év feletti korcsoportban a digitális naplóadatok közül a szívfrekvencia napi maximumainak átlagai szignifikánsan nőttek (p = 0,025, r = 0,573), a napi szívfrekvencia-terjedelem szignifikánsan emelkedett (p = 0,023, r = 0,580). A napi lépésszám változásai és a kérdőívekre adott válaszok összefüggései közül a legerősebb szignifikáns pozitív irányú összefüggést a 76 év feletti gondozottak eredményeiben találtuk, a napi lépésszám medián változás és egy használhatósági kérdőív (User Experience Questionnaire) értékelőskálája között (p = 0,001, r = 0,732). Megbeszélés: A távgondozó rendszerben rögzített digitális naplóadatok a 76 év feletti gondozottak életvitelének (aktivitás, terhelhetőség) változását jellemezték egyértelműen. A távgondozó rendszer a gondozók és a gondozásszervezők számára hasznosnak bizonyult, de még további fejlesztést igényel. Következtetés: A vizsgálat egyik korlátja, hogy a jólléti és a használhatósági kérdőívek naplóadatokkal való korrelálásához nem elegendő a 21 napos vizsgálati időtartam. Ugyanakkor a távgondozó rendszer által rögzített naplóadatok révén levonhatók a résztvevők állapotváltozására vonatkozó következtetések, a mért cardialis állapotjelző paraméterekben kedvező változás volt tapasztalható. Az infokommunikációs asszisztív technológiai szolgáltatásokat érdemes akár nagyon idős korban is igénybe venni. Orv Hetil. 2024; 165(50): 1985–1996.

Keywords: elderly care at home; independent life; jóllét; otthoni idősgondozás; telecare system; távgondozó rendszer; well-being; önálló élet.

MeSH terms

  • Aged
  • Aged, 80 and over
  • Caregivers*
  • Female
  • Home Care Services
  • Humans
  • Male
  • Pilot Projects
  • Surveys and Questionnaires
  • Telemedicine* / instrumentation